Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mixovaná směs pro papoušky

3. 1. 2009

Způsob krmení, který popisuji v tomto článku není žádná novinka. Většina ze zkušenějších chovatelů o něm již slyšela, ale přesto si myslím, že si tento článek rádi přečtou jak lidé, co o tomto způsobu krmení ještě neslyšely, tak i lidé co o něm již něco vědí.

O tomto způsobu krmení jsem se prvně dozvěděl před pár lety z jednoho článku v časopise papoušci číslo 3, rok 2004 , kde velice zkušený chovatel R.Strnad popisuje, jak jeho ptáci tuto mixovanou směs krmení dobře přijímají a velkou výhodu vidí v tom, že si ptáci nevybírají jen to, co jim chutná, ale naopak si od každého něco vezmou.

Snad každý zkušenější chovatel ví, že v chovu je velice důležitá pestrá strava. Ať už se jedná o motivaci ptáků k hnízdění, nebo o dobu odchovu mláďat. Dále pestrou stravou ptáci získávají vitamíny. Jsou v lepším stavu, v lepší kondici, lépe vypadají a takhle bych mohl pokračovat snad do nekonečna.

Obrazek

Lidé, kteří mi píší se mě často ptají co do této směsi dávám. Já jim vždy řeknu, takové pravidlo nebo spíše pořekadlo. CO DŮM A ZAHRADA DÁ. Samozřejmě do této směsi dávám jen ty ingredience, o kterých vím, že jsou pro ptáky vhodné. Ptáky tímto způsobem krmím hlavně proto, protože menší druhy papoušků jako například agapornisové, nebo andulky u mě nejsou naučeni přijímat ovoce a zeleninu v pevném stavu, ani nakrájenou na kousky, ani na menší kostičky. Proto těmto ptákům podávám mixovanou směs.

 Letní směs připravuji například z těchto ingrediencí. Jablko (menší podíl), hruška (menší podíl), mrkev, piškoty, suchá vaječná míchanice, květ afrikánu, květ jetele, kopřiva (čerstvá), žebříček, květ žebříčku, ledový salát, mrkvová nať, směs naklíčeného zrní. Zimní směs je velice podobná. Dalo by se říci, že jsou ingredience stejné, až pochopitelně na zeleň, které je v zimním období nedostatek. Ale je možné, že někdo bude mít nasušené kopřivy, žebříček a podobně. Pokud se vám bude zdát, že vaše směs neobsahuje dostatek vitamínů, tak máte možnost přisypat do směsi například vitamínové přípravky Vitamin EX-A, Roboran a podobně.

Obrazek

Ale teď už pojďme konečně k přípravě směsi. Jak jsem už naznačil do směsi můžete přidat cokoliv. Já podávám ptákům letní a zimní směs, kterou vždy nějak obohacuji. Letní směs připravuji asi následovně. Do mixéru vložím menší množství jablka (menší množství, protože jablko obsahuje hodně tekutiny a já potřebuji připravit sypkou směs. O tomto problému se více rozepíši k závěru tohoto článku), dále přidám mrkev, piškoty, granule pro papoušky (jen občas), a suchou kupovanou vaječnou míchanici. Toto vše rozmixuji úplně na drobné kousíčky a vysypu do plastového kyblíku. Protože je to letní směs, tak dále přidám do mixéru například pampelišku (květ, listy), jetel (květ, listy), žebříček, ptačinec žabinec, květy afrikánu, kopřivy (čerstvé, sušené), nějaký salát ze zahrady. Toto vše rozmixuji a přidám do kyblíků k ostatní rozmixované směsi. Směs mixuji úplně na jemné kousíčky, protože je to pro menší druhy papoušků. Pro větší druhy mixuji nahrubo, kde jsou i centimetrové kousky. Do směsi přisypávám podle libosti suchou vaječnou míchanici, aby byla směs dostatečně sypká podobně jako samotná míchanice. Na závěr do směsi můžete přidat naklíčené zrniny (doporučuji méně mokré kvůli udržení sypké směsi), nebo můžete dát i suché nenaklíčené zrniny. Na závěr tuto směs dobře promícháme. Přidání zrnin v suchém stavu hlavně doporučuji těm, kteří podávají směs krátce a mají obavy, že jim ptáci tuto směs nebudou konzumovat. Pokud ve směsi ptáci uvidí i suché zrniny, tak tuto směs velice brzo začnou přijímat všichni.

Obrazek

Toto co jsem napsal je takový základ. Do směsi můžete samozřejmě přidat cokoliv, co najdete na zahradě, nebo v ledničce. Pokud uděláte více směsi, nemusíte se obávat směs se dá dobře skladovat v ledničce, ale pozor samozřejmě ne moc dlouho.

V dnešní době připravuji vždy stejný základ, který se skládá z vařených vajec, které občas nahrazuji kupovanou suchou vaječnou míchanicí, strouhanky, mrkve, piškotu a čínského zelí. Další ingredience, které používám a mám je odzkoušeny jsou například ovesné vločky, sušený kokos, spařené rozinky, spařené sušené jeřabiny, rozmražené jeřabiny, sušený i rozmražený černý bez, rybíz, grit pro papoušky, vařené luštěniny, květák, brokolici, suchary, ořechy. Dále do směsi na přilepšenou můžete přidávat hroznový cukr GLUKOPUR, který zakoupíte například v lékárnách a určitě by v chovatelově výbavě neměl chybět, protože je to rychlí přísun energie do ptačího organizmu a často se používá při oslabení ptačího organismu, nebo při onemocnění. Dále pak nízkotučný tvaroh, který můžete buďto tvrdý nastrouhat a nebo měkký rozmixovat společně s větším množstvím strouhanky, aby se vše spojilo a nakonec vše bylo sypké.

Obrazek

Teď se vrátím k tomu, co jsem nakousl výše. Já podávám ptákům sypkou směs, protože mi ji ptáci přijímají ochotněji. Vlhčí směs mi tvoři hrudky a krmivo se na sebe lepí a tyto velké kusy ptáci nepřijímají a vždy je nacházím nedotčené. Tento problém jsem probíral s velice zkušeným chovatelem, který se specializuje na chov drobotiny a ten mi potvrdil, že jeho ptáci lépe přijímají vlhčí směs než sypkou. Takže každému doporučuji vyzkoušet obě dvě varianty a sami časem poznáte, co vašim svěřencům více chutná.

Obrazek

Závěrem bych všem chovatelům chtěl popřát hodně chovatelských úspěchů a doufám, že se vám tento článek, alespoň částečně bude hodit.

Tento článek byl zveřejněn v časopisu Papoušci číslo 4, rok 2008

Obrazek

 

 

 

 

•Celý článek i fotografie podléhají autorským právům•