Alexandr velký
Aktuální informace: Mláďata jsou již u nových majitelů.
Popis:
Alexandři velcí často také nazýváni jako Alexandři Nepálští jsou větší papoušci. Někteří je označují jako papouščí elegány. Název Nepálský se odvozuje od největší zeměpisné formy tohoto druhu, která se u nás vyskytuje velmi málo. Spousta chovatelů je nevědomky páří s více zastoupenou dominantní formou Psittacula eupatria. Tento papoušek se často dožívá vysokého věku. Jeho velikost je různá, ale zpravidla v pohlavní dospělosti dosahuje 58 - 62 cm (z toho polovička je tělo a druhou polovičku tvoří ocas). Pohlavní dimorfizmus se u nich vyskytuje přibližně kolem třetího roku, kde se samečkovi nádherně vybarvuje typický kroužek kolem krku. Alexandři mají určité vlohy se naučit napodobovat lidská slova, nebo jiné zvuky či melodie, a proto je vhodným kandidátem na domácího mazlíčka.
Průběh dokrmování:
Alexandry jsme si přivezli ve středu 20.4.2011. Mláďátka byli pěkně nakrmeni ještě od svých rodičů a proto jsme ve večerních hodinách pouze přikrmovali dokrmovací kaší značky Kaytee. K úplnému vytrávení došlo až na druhý den, kdy jsme po důkladné prohlídce mláďata zvážili.
Nejstarší a zároveň největší mládě (dále už jen mládě č.1) vážilo 217 gramů. Prostřední mládě (č.2) vážilo 191 g a nejmladší mládě (č.3) 172g. Mláďata jsou již částečně opeřena v přibližném věku 25 - 30 dnů života. Nejlepší jedlík je mládě č.2, které bez problémů přijímá kaši ze stříkačky a později i ze zahnuté lžičky, dnes 27.4.2011 už pěkně přijímá rozmočený piškot. Nejmladší mláďátko (č.3) se již pomalu taky učí takzvaně pumpovat potravu a pěkně ji přijímá. Největší obavy máme z podestýlky. Podestýlku tvoří ovesné vločky, které se naučili mláďata pojídat. Ovesné vločky měníme každý den, aby jsme zamezili plísním a dalším nežádoucím problémům.
24.4.2011 :
27.4.2011:
28.4.2011:
- Mláďátka alexandrů krmíme 3x denně v různém množství a konzistenci. Pokud prohmatem zjistíme že papkali vločky, tak podáváme méně kaše a hodně řidčí. Pokud jsou mláďáta vytrávena, tak podáváme hustší kaši, kterou občas upravujeme tím, že přidáváme pro lepší přibývání na váze hroznový cukr glukopur a na střídačku přidáváme Avibion, tento práškový preparát se přidává pro lepší trávení. Tyto dva přídavky podáváme raději jen co dva dny, protože dokrmovací kaše jsou vyráběna tak aby naprosto odpovídali správnému složení a potřebám malých mláďat. Prckové si velice oblíbili rozmočené piškoty, které dáváme spíše jako chuťovku. Jejich názorné krmení si můžete prohlédnout v rubrice fotoalbum.
6.5.2011:
- Jsou tomu tři dny, kdy jsme všech sedum mláďat přesunuli do většího otevřeného terária s vločkami. Mláďata si pěkně na sebe i na nové prostředí zvykly. Všichni už po nakrmení kaší dostávají i rozmočený piškot. Dokonce jsme vyzkoušeli rozmočené granule značky kaytee, které taky pěkně požírají. Do terária jim dáváme už i tvrdé větší granule, které už taky ozobávají a tvrdé piškoty, které vždy zmizí jako první.
27.5.2011:
- Po delší odmlce jsme se rozhodly přidát nové informace. Prví tři mláďata se nám zdají značně větší než ty z dalšího hnízda i když je mezi nimi rozdíl jednoho týdne, tak máme za to, že se jedná o větší formu a to Nepálskou, která se u nás již vyskytuje velmi málo. Všech sedm mláďat jsme umístili do boxové klece 1 x 1 x 1 metr. Mláďata již do přepravky, kde byli umístěni dostávali větší papouščí granule a proto jsou již na ně naučeni a pěkně je přijímají což je velmi dobře. Všechny alexandry ještě večer přikrmujeme, aby jsme měli jistotu, že mají dostatek tekutin. V ranních hodinách dostávají suché zrní pro větší papoušky, granule pro střední papoušky, mrkev, jablko a piškoty. Občas jim dáváme průmyslově vyráběnou vaječnou míchanici jen pro spestření.
Více fotek naleznete v našem fotoalbu.